Metahuman Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Akroot
Teknoloji

Metahuman Creator nedir?

Epic Games firması tarafından geliştirilen, tamamen gerçekçi, 3d görünümlü ve 3 boyutlu dijital insan üretme programıdır. Bu program sayesinde hızlı bir şekilde gerçek zamanlı olarak ve ücretsiz olarak kendi dijital insanınızı rahatlıkla üretebileceksiniz. Bu programda programlama dilleri bilmeye gerek yok. Kullanımı kolay olan ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Metahuman Creator, sizlerin çalışmalarınızda kullanmak üzere pek çok dijital insan görünümü sağlamaktadır. Peki Metahuman Creator nasıl indirilir ve kurulur? 

Metahuman Creator ücretli mi?

Epic Games tarafından geliştirilen gerçekçi dijital insan geliştirme programı şuan için ücretsiz. Sizlere kurulum aşamasında iki farklı lisans seçeneği sunuyor. Birinci seçenek yayınlamanız için, ikinci seçenek ise eğitim, öğretim ve kişisel kullanımlar için. Eğer birinci seçeneği seçerseniz ve ürettiğiniz insanları kendi çalışmalarınızda, oyunlarınızda, programlarınızda kullanırsanız gelirinizden %5’lik bir oranla telif hakkı ödemeniz gerekmektedir. Eğer kişisel kullanım tercih ediyorsanız ve ticari bir amaç gütmüyorsanız ikinci seçenek sizler için tamamen yeterli olacaktır ve ücretsizdir.

Metahuman Creator nasıl kullanılır?

Metahuman Creator’u kullanmak, indirip kurmaktan daha da kolay. Çünkü gayet kolay, kullanıcı dostu bir arayüze sahip. Programı açtıktan sonra sol taraftan üretmek istediğiniz dijital insana yönelik özellikleri seçerek orta bölümde dijital insanınızı tamamlayabilirsiniz. Metahuman Creator dijital insanlarını cinsiyet, yaş, kırışıklık, saç şekli, saç rengi, göz rengi, dudak çene yapısı, kulak ve yüz hatları, vücut şekli, kilo gibi seçeneklerde tamamen özgün hale getirebilir, kullanmak istediğiniz Metaverse dünyanız içerisinde kendi ürettiğiniz dijital insanınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Metahuman Creator nasıl indirilir ve kurulur?

Metahuman Creator nedir sorusuna yanıt verdikten sonra sıra geldi Metahuman Creator nasıl indirilir ve kurulur sorusuna. Sizlere aşama aşama tüm detaylarıyla kurulum aşamalarını anlatacağız. Şuan ne yazık ki sadece bilgisayarlar üzerinden kullanılabilen programın ilerleyen günlerde mobil uygulamalarının da çıkması beklenmektedir.

Bilgisayarınıza kurmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız gerekmektedir.

  • Epic Games’in Unreal Engine web sitesine girelim. https://www.unrealengine.com/en-US/metahuman-creator
  • Web sitesine girdikten sonra sağ üstte bulunan Sign in menüsünden üye giriş işlemimizi yapalım. Burada Facebook, Google, Epic Games, Xbox gibi pek çok sosyal medya hesabı ile giriş yapma seçeneği bulunmaktadır. Kendinize uygun olanı seçin ve üyelik işleminizi başlatın.
  • Üyelik işlemi başlatılınca mail adresinize bir onay maili gelecek. Onu onaylayıp hesabımızı aktifleştirelim.
  • Akabinde Unreal Engine üzerinden sağ üstte bulunan mavi renkli Download butonuna tıklayalım. Açılan sayfadan ilgili sözleşmeleri onaylayarak Epic Games programını bilgisayarımıza indirelim.
  • Epic Games Installer programı bilgisayara indikten sonra (program ortalama 150 MB boyutunda) kuruluma başlayalım. Standart bir Windows kurulum işlemi, Next seçenekleriyle ilerleyerek kurulumu tamamlayalım.
  • Kurulum bitince 580 MB büyüklüğünde Epic Games güncelleme indirmesinin yapılması gerekiyor. Siz onay verdikten sonra otomatik olarak işlemi gerçekleştirecektir.
  • Güncelleme de tamamlandıktan sonra Epic Games programı bilgisayarımızda açılacak. Açılan programa 2.adımda uyguladığımız giriş bilgilerimizle girişimizi yapalım.
  • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, sol menüde bulunan Unreal Engine seçeneğine tıklayalım ve sağ üstten motor kurulumunu seçip (şuan ki güncel versiyon 4.27.2, toplam boyut 13.5 GB) kurulumu bilgisayarımızda tamamlayalım.
     

Şeyda Şen