Akroot
Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama operasyonlarının %50’sini oluşturan ve gelen pazarlama olarak ifade edebileceğimiz inbound marketing , bir yabancıyı müşteriye ve ardından marka fanatiğine dönüştürmeyi amaçlıyor. Inbound marketing; dikkat çek, dönüştür, ilgiyi koru, değerlendir aksiyonlarından oluşuyor. Bu bağlamda gelen pazarlama, temelinde ilgi çekici içerikler yer alan empati merkezli bir pazarlama yöntemini ifade ediyor.  

Inbound marketing yönteminde blog, SEO, sosyal medya, eyleme çağrı ifadeleri içeren içerikler kullanılıyor. Yapılan araştırmalarda markaların % 70’i, uzun vadede etkisi olan araçların kullanıldığı inbound marketing yöntemini tercih ediyor. Inbound marketing yönteminde çoğunlukla blog içerikleri ve sosyal medya içerikleri kullanılıyor. Reklamlara para harcamadan, ilgi çeken içeriklerle müşterilerin gözünde güvenilir ve kullanıcı dostu bir marka imajı oluşturuluyor. 

Pazarlama ekosistemini de etkileyen Covid-19 döneminde markalar, inbound marketing yöntemlerine daha yoğun başvurdu ve yaşanan zorlukları fırsata çevirerek empatiye ağırlık veren pazarlama stratejileri geliştirdi.

Inbound Pazarlamanın Faydaları

Doğru Kullanıcıya Doğru Platformdan Ulaşarak Kaliteli Trafik Üretmek; Inbound pazarlamasında, doğru kullanıcıya doğru yerde ulaşmak ve onları cezbederek potansiyel müşterileriniz haline getirmek, dijital pazarlama amaçlarınızın yerine getirilmesinde büyük rol oynar. Bu sayede reklamlara para harcamadan, ilgi çeken içeriklerle hedeflediğiniz kaliteli trafiğe erişebilirsiniz.

Güvenirliğiniz Artar

Inbound pazarlama, potansiyel müşterilere aradıkları bilgileri, yaratıcı bir şekilde vererek, onlarla etkileşime geçme yöntemidir. Buradaki mantalite, her fırsatta istenmeyen reklamlar öne sürmek değildir. Bu pazarlama metodu ile müşterilerin gözünde kullanışlı, güvenilir ve kullanıcı dostu bir marka imajı oluşturursunuz.

Hikayeni Yarat

Doğru kurgulanmamış bir hikaye veya markanız yoksa Inbound Pazarlama’dan sonuç almanız mümkün değildir. O nedenle hikayenizi müşteri adaylarınızın dikkatini çekecek şekilde sunmanız ilk adımdır. Vizyonunuzla uygun, hedef kitlenize ve kabiliyetlerinize odaklanarak yarattığınız hikaye sayesinde müşterilerinizi marka fanatiklerine dönüştüreceğiniz sürece başlayabilirsiniz.

Güçlü Altyapı

Web siteniz satın alma sürecinizin başlangıcıdır. Ziyaretçilerinizi ilk tanışma noktanız olan web sitenizin güçlü altyapıya ve doğru kullanıcı deneyimine sahip olması kritik öneme sahiptir.

İçerik Kraldır

Online satışlarınızı arttırmanız ve müşterilerinizi markanıza bağımlı hale getirmeniz için içerik en önemli araçtır. Doğru kanallarda doğru paylaşımları yaparak içerikten maksimum trafiği elde edebilirsiniz. Blog, Sosyal Medya, Eğitici İçerikler ve doğru kurgulayacağınız Arama Motoru Optimizasyonu ile birleştiğinde trafiğiniz artacak ve daha fazla web sitenize ziyaretçi çekeceksiniz.

Trafiği Satışa Dönüştürme

Dönüşüm günümüz Pazarlama profesyonellerinin en önemli performans parametresidir. Satışa dönüşümü sağlayacak araçları içerik stratejinizle birleştirmeniz büyük önem arz etmektedir. Bu adımda özellikle Hubspot gibi Inbound Pazarlama araçlarından faydalanmak hem işleri kolaylaştıracak hem de ölçümlemeyi sağlayacaktır. Bu adımda müşterilerinize özel tasarlanmış sayfalar, webinarlar veya benzer eğitici içerikler vasıtası ile teklifler sunmanız gerekmektedir. Müşteri adaylarınızı siz onları rahatsız etmeden onların sizi bulmasını sağlarsınız. Sizin ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen doğru kitleye ulaşarak satışlarınızı arttırırsınız.

Bağımlılık Yaratma

Bütün bu adımları tamamladığınızda artık marka fanatikleri yaratmanın vakti gelmiş demektir. Mevcut müşterilere satış yapmanın birim maliyeti yeni müşteri kazanma maliyetinden her zaman daha düşüktür. Doğru etkileşim ve  kaliteli içerik stratejileri müşterileriniz memnun edin. Bu yolla hem mevcut müşterilerinize satışınızı arttırın hem de sizin adınıza mevcut müşterilerin sizi anlatmasını sağlayın.

Ölçümleme

Dönüşüm oranları, kampanya performansı ve yatırım geri dönüşü Pazarlama profesyonellerinin önceliği olmalıdır. Aksi halde yarattığınız katma değer ile ilgili müşterilerinizle analitik bir iletişim kurmanız mümkün olmaz. Bu noktada sadece trafik çekmeniz veya sadece SEO görünürlüğü arttırmanız müşterileri memnun etmeyecektir. Bu nedenle Inbound Pazarlama, Dijital Pazarlama’nın kalbindedir. Inbound Pazarlama’nın hedefi her zaman için satışları arttırmaktır, bu artışı analitikler vasıtası ile müşterilerinize sunmanız da Inbound Pazarlama stratejinizin son adımıdır.

Detaylı bilgi için bize ulaşın

Burak Pehlivan