İnstagram'da Telif Hakkı İhlali Bildirimine Dikkat!

Akroot
Sosyal Medya

Instagram’da büyük bir takipçi kitlesine sahip olmanın olumlu ve olumsuz pek çok etkisi bulunuyor. Olumsuz etkilerinden biri de hesap hırsızlarının peşinizde olma olasılığı. Instagram’daki popüler hesapları hedef alan yeni bir kimlik avı taktiği hızla yayılıyor. Dolandırıcılar bilgilerinizi ele geçirir geçirmez Instagram profilinizin kontrolünü ele geçirebilir ve hesabınızı geri almak için ihtiyaç duyacağınız bilgileri değiştirebilirler. Bu adımdan sonra da hesabınızı geri vermek için sizden para isteyebilirler ya da ele geçirdikleri hesabınızı kullanarak her türden spam ya da zararlı içeriği yayabilirler.

Telif hakkı ihlalinde bulunduğunuza dair bir bildiriminiz var!

“Telif hakkı ihlali nedeniyle hesabınız kalıcı olarak silinecektir” iddiasında bulunan e-posta bildirimi oldukça resmi görünmektedir. Bu e-posta klasik Instagram başlığını ve logosunu taşır ve Kimden alanında yazan e-posta adresi, meşru Instagram e-posta adresiyle oldukça benzerdir. Bu adres çoğu zaman ya mail@theinstagram.team ya da info@theinstagram.team olur.

E-posta, itiraz etmek için yalnızca 24 saatinizin (bazılarında bu süre 48 saattir) olduğunu söyler ve “Şikayeti gözden geçir” başlıklı bir buton içerir. Butona tıkladığınızda sizi gerçek olduğuna ikna edebilecek bir kimlik avı sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada, söz konusu dolandırıcıların telif hakkının korunmasına verdikleri sözde önemi açıklayan bir görselle ve tıkladığınızda bu iddiaya “itiraz edebileceğiniz” bir bağlantıyla karşılaşırsınız. 

“İtiraz Et” bağlantısına tıklar tıklamaz, Instagram hesap giriş bilgilerinizi girmeniz istenir. Üstelik bununla da bitmez. Hemen ardından bir şöyle bir mesaj çıkar: “Geri bildiriminizi doğrulamamız ve e-posta hesabınızın Instagram hesabınızla eşleştiğini kontrol etmemiz gerekiyor.” “E-posta Adresimi Doğrula” tuşuna tıkladığınızda e-posta hizmet sağlayıcılarının bir listesini görürsünüz. Kullandığınız sağlayıcıyı seçtiğinizde hem e-posta adresinizi hem de (sürpriz!) e-posta hesabınızın şifresini girmeniz istenir.

Sonrasında yalnızca birkaç saniye için “Geri bildiriminizi gözden geçireceğiz” yanıtı görünür. Bunun ardından da gerçek Instagram web sayfasına yönlendirilirsiniz; bu yalnızca dolandırıcılığın inandırıcılığını artıran bir başka basit hiledir.

Hesabınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

  • Şüpheli bağlantılara tıklamayın.
  • Web sayfasının URL’si için daima adres çubuğunu kontrol edin. Instagram.com yerine 1stogram.com ya da instagram.security-settings.com gibi bir şeyler yazıyorsa derhal oradan çıkın ve herhangi bir kişisel bilgi girmeyi aklınızın ucundan dahi geçirmeyin.
  • Android için Google Play ve iOS için App Store gibi resmi mağazalardan edinilmiş Instagram uygulamasını kullanın.
  • Üçüncü partiler tarafından sunulan hizmetler ve uygulamalar üzerinden doğrulama yapmak amacıyla hesap giriş bilgilerinizi kesinlikle girmeyin.
  • Hem Instagram hem de e-posta hesabınızda iki adımlı doğrulamayı etkinleştirin.

Peki Web sitenizin güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

Şeyda Şen