2022 Dijital Pazarlama Trendleri Nelerdir?

Akroot
Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, şu anda pazarın hakimi olan iş ve işletme geliştirme stratejilerinin en başında geliyor. Bu nedenle her sene değişir dolayısıyla yeni trendleri ve dinamikleri yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Küresel bir pandeminin ardından özellikle yeterince dijitalleşmeye yatırım yapmamış olan ve kapılarını kapatan binlerce işletmeyi düşünürsek dijital pazarlama alanının önemini ve her geçen gün değiştiğini, geliştiğini hatta neredeyse her saat kendini yenilediğini görebiliriz.

Dijital pazarlama stratejisine yatırım yapmak her zamankinden daha fazla önem arz etmeye başladı. Dolayısıyla artık bu başlığı bir lüks olarak değil ihtitaçtan daha fazlası olarak düşünmeniz gerekiyor.

Web sitenize yatırım yapmanız hedef kitlenizden yani potansiyel müşterilerinizden bilgi toplama şeklinizi profesyonel hale getirmeniz için yardımcı olacaktır. Sonuçlar bir gecede oluşmadığından tavsiyemiz, dijital platformlarınıza ve stratejilerinize şimdi yatırım yapmaya başlamanızdır.

Pazarlama bir deneme sürecidir ve her işletmenin farklı süreçleri vardır. Kazanan bir stratejiniz varsa onu kullanmayı sürdürmelisiniz. Bunun için çok kanallı pazarlamaya önem göstermeye devam edebilirsiniz. 

2022’de dijital pazarlama yaklaşımınızı şekillendirecek ve teknolojiyi iş veya kişisel amaçlarla kullanma konusunda bilinçli kararlar vermenize yardımcı olacak en önemli trendlerden bazılarını paylaşmakta fayda olduğunu düşündük.

2022 Dijital Pazarlama Trendleri Nelerdir?

1) Dijital pazarlamada Yapay Zeka

Yapay zeka, yalnızca web sitesi trafiğini raporlamak gibi temel görevleri otomatikleştirmekle kalmaz aynı zamanda bir şirketin organik arama sıralamasını optimize etmek için anahtar kelimeler önerebilir ve hatta müşterilerin geçmişteki satın alma işlemlerine ve tarama geçmişlerine dayanarak gelecekte ne satın alacaklarını tahmin edebilir.

Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, 2022 yılına kadar yapay zekayı SEO ve diğer dijital pazarlama stratejileriyle birlikte kullanabilir hale gelmelisiniz. 

2) Sohbet Robotları ve Sesli Asistanlar

Google Asistan ve Amazon’un Alexa’sı gibi dijital asistanlar gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Araştırmalar, 2022 yılına kadar ses tabanlı alışverişin piyasa değerinin 40 milyara; ses asistanları aracılığıyla yapılan tüketici harcamalarının da %18’e ulaşacağını öngörüyor. Yani sadece satın alma kolaylığı ve görme engelliler için erişilebilirlik değil, aynı zamanda dijital pazarlama için olanaklarla dolu yeni bir ufuk olacak. 

3) Mobil Pazarlama

2022’de, web siteniz veya uygulamanız için, herhangi bir cihaz türüne sahip müşterilerin sunduğunuz içeriğe kolayca erişmesini sağlayacak duyarlı bir tasarım kullanmanız önemlidir. 

Mobil uyumlu pazarlama, 2022’de işletmeler için en önemli trend olacak, bu nedenle şimdiden başlamanız şart!

4)  Çok Kanallı Pazarlama

Bugün, müşterilerle bağlantı kurmak, birden fazla etkileşim kanalı kullanmak anlamına geliyor. Çok kanallı pazarlama, web seminerlerine/etkinliklere ev sahipliği yapmanın veya konferanslara katılmanın yanı sıra bir blog, web sitesi, sosyal medya ve Whatsapp-Telegram grupları oluşturmayı içerebilir! 

Günümüzde o kadar fazla iletişim kanalı mevcut ki hedef kitle ile sağlıklı iletişim kurabilmek için yalnızca birini kullanmak mümkün değil. 

5) Pazarlama Otomasyonu

2022’de otomasyon, pazarlamacıların daha üst düzey ve stratejik görevlere fazla zaman ayırmasını sağladığı için işletmeler adına daha önemli ve hatta vazgeçilmez hale gelecek.

Sonuç olarak gelecekte hangi trendlerin ortaya çıkacağının farkında olmak önemlidir! Böylece onlara şimdiden hazırlanabilir ve rekabette bir adım önde olabilirsiniz.

2022 dijital pazarlama stratejinizi oluşturmak için bize ulaşın.

Burak Pehlivan